Gniew
- Katarzyna Janicka
- 21 mar 2021
- 6 minut(y) czytania
Archetypy to wzorce zachowań, które pomagają i wpływają na nasz umysłowy, emocjonalny i duchowy rozwój jako istot ludzkich. Możesz myśleć o archetypie jako o typie energii całkiem dosłownie.

One Sweet Goodbye By Yuliya Vladkovska
Problemy z gniewem: jak zrozumieć, ukierunkować i przekształcić swoją złość:
Wszyscy w pewnym momencie naszego życia czuliśmy, jak gniew rozpala się w nas z ognistą intensywnością. To uczucie przepływa przez nasze żyły w odurzający sposób, ale wiemy też, że może wpędzić nas w wiele kłopotów. Kiedy byliśmy młodzi, nie wkładano wiele wysiłku w nauczenie nas, jak wyrażać nasze uczucia lub nauczyć się, jak odnosić się do innych na poziomie empatii. Zamiast tego przykładaliśmy wielką wagę do nauki algebry i historii, ale kiedy przyszło do zrozumienia naszych własnych wewnętrznych emocji, zostaliśmy pozostawieni naszym własnym instynktom, aby „wszystko rozgryźć”. Przy tak wadliwym podejściu do emocji nic dziwnego, że zbiorowo postrzegamy emocje, takie jak złość, w negatywnym świetle. W rzeczywistości gniew jest tak przerażający, że jako społeczeństwo staramy się go ukrywać lub rezerwować dla „akceptowalnych” miejsc, takich jak mecze sportowe lub koncerty muzyczne.
Ale im większy jest nasz strach przed stawieniem czoła lub wyrażeniem gniewu, tym bardziej mamy tendencję do jego tłumienia. A kiedy złość jest stłumiona, ma tendencję do wypływania innymi kanałami, prowadząc do problemów, takich jak bierna agresja, pośrednia wrogość, nienawiść do samego siebie, psychosomatyczne dolegliwości fizyczne, a nawet załamania psychotyczne.
Nie próbuj ukrywać się w złości, blasku, którego nie można ukryć. ~ Rumi (The Essential Rumi)
Czym tak naprawdę jest „złość”? Istnieją dwa rodzaje złości: złość kierowana w zdrowy sposób i złość kierowana w niezdrowy sposób. Innymi słowy, możemy albo znęcać się nad złością, albo szanować ją za przesłania, które nam przynosi w danej chwili. Chociaż możemy się bać lub potępiać gniew, sam gniew nie jest problemem. Gniew jest siłą życiową w nas, to nasza wola przejawiająca się w najbardziej surowy sposób, jaki wie. Gniew jest tylko tak naprawdę sprowokowaną energią. Dopiero gdy nauczymy się, jak zamienić tę energię w osobistą moc, możemy dojrzeć jako jednostki.
Kiedy gniew jest kierowany w niezdrowy sposób, staje się korozyjną emocją, skazując wszystko w pobliżu. Nieuznana złość może również leżeć u podstaw utraty duszy. Innymi słowy, kiedy złość jest zbyt długo tłumiona, może znieczulić twoje wnętrzności, tak że stracisz kontakt ze swoją istotną esencją rdzenia. W końcu z biegiem czasu stajesz się nieświadomy, że źródłem twojego niekończącego się nieszczęścia jest twój niezbadany gniew z minionych wieków. Niestety, w naszym społeczeństwie wydaje się, że gniew jest tak przerażający, unikany i tłumiony, że często prowadzi nie tylko do utraty duszy, ale także do brutalnych aktów represji. Wściekłość i zbrodnie namiętności są tak naprawdę wynikiem zablokowanego wewnętrznego wulkanu, który zbyt długo był zakopany pod ziemią lub świadomego umysłu. Zastanów się przez chwilę, jak złość kieruje twoim zachowaniem. Czy to sprawia, że wybuchasz na innych ludzi, rodzinę, bliskich lub dzieci? Czy zagraża twoim najbliższym przyjaźniom i związkom, czy też zmienia cię w osobę, której nie znasz? Być może twój gniew podsyca nawet nałogi lub uprzedzenia wobec innych.
Dla innych gniew zamienia się w bardziej akceptowalną formę pracoholizmu. A dla niektórych złość wyładowuje się na współpracownikach lub zwierzętach domowych. Gniew można nawet kierować w sposób pasywno-agresywny, używając cichego traktowania lub oferując nieszczerą miłość w związku. W wyniku złego traktowania gniewu, co zrozumiałe, zaczynamy się go bać. W konsekwencji wielu ludzi uważa, że powinni jak najszybciej „pozbyć się” tej emocji. Jednak niewiele wiedzą, że to faktycznie utrwala cykl strachu, unikania, represji i cierpienia. Ale czy naprawdę możesz uciec od problemów z gniewem?
Prawda jest taka, że nie możesz uciec od tego, co już JEST. Każdy ruch mający na celu uniknięcie gniewu lub pozbycie się go jest zaprzeczeniem przepływu energii, która powstaje w tobie. To poprzez opór karmisz tę energię.
Więc jaka jest alternatywa? Widząc twój gniew jako posłaniec. Drugi rodzaj złości to zdrowa forma gniewu. Zamiast być wykorzystywanym do podsycania agresji, nienawiści i wściekłości, zdrowo kierowany gniew służy do wniesienia do życia wglądu, pasji i kreatywności. Na własnej ścieżce życia staram się postrzegać gniew nie jako problem, ale jako posłańca. Gniew daje mi znać, kiedy coś wywołało we mnie strach. Daje mi znać, że moje ego zostało zranione lub została zadrapana stara blizna. To cenny nauczyciel. Ale musisz użyć swojej inteligencji, aby go słuchać. Uważam, że praktykowanie uważności w radzeniu sobie ze złością pomaga. Ilekroć czuję, że pojawia się złość, postanawiam przestać, zauważam ją i próbuję to zrozumieć. Szukam mentalnych historii, które karmią ten gniew i strategii, których umysł próbuje użyć, aby od niego uciec. Świadomie zadaje pytanie: „Co dokładnie się wydarzyło? Dlaczego jestem zła? ” pomogło mi to kierować gniewem w zdrowy i produktywny sposób.
Gniew można również kierować za pomocą twórczej ekspresji, takiej jak pisanie, malowanie, budowanie lub inne tworzenie. W rzeczywistości sama pasja może być postrzegana jako gniew, który przeszedł metamorfozę, został postawiony w wyższym celu. Problemy pojawiają się, gdy odczuwamy złość, ale pozwólmy jej przeniknąć do nas bez zastanawiania się i podejmowania działań. Kiedy gniew nie jest aktywnie odzwierciedlany, może gromadzić się w kałuży niezadowolenia, które narasta i stagnuje z czasem. A kiedy nie potrafimy wyrazić naszego gniewu w jakiś skuteczny sposób, często w końcu zwracamy te uczucia przeciwko sobie. Może to przerodzić się w nienawiść do samego siebie.
Nie wierzę w odrzucanie, unikanie lub ignorowanie jakichkolwiek aspektów, które pojawiają się u nas. Nie ma złych emocji, tylko ich niewłaściwe użycie lub niezrozumienie. Wszystkie emocje mogą być cennymi nauczycielami, w tym gniew.
Najlepszym sposobem na uleczenie wszelkich problemów związanych z gniewem jest zmiana postrzegania samej złości. Gniew to witalność i żywotność w najczystszej postaci. Tłumiąc gniew, tracimy tę witalność, tę moc tworzenia i stępiamy się wobec jednej z naszych największych mocnych stron i sojuszników. Oto kilka innych sposobów, w jakie pomaga nam złość:
Gniew może być używany do wzbudzania i usuwania innych emocji (takich jak smutek) z naszego systemu. Gniew może dać ci głos, kiedy poczułeś, że go nie masz. Gniew może zmusić cię do przejęcia kontroli nad swoim życiem. Gniew może stać się paliwem do wytrwałości lub siły do osiągnięcia celów. Gniew może pomóc ci rzucić pracę, która wysysa duszę. Gniew może zainspirować Cię do bardziej etycznego odżywiania . Gniew może zmusić cię do rozwodu i polepszyć twoje życie (jeśli jesteś w związanym z przemocą ). Jest tak wiele możliwych sposobów, w jakie złość może nam pomóc, gdy jest kierowana w uważny i zdrowy sposób.
Ale złość może być również niedojrzała. Na przykład możemy czuć złość na innych ludzi za próbę „kradzieży naszej wolności” lub złość, gdy sprawy nie układają się po naszej myśli. W takich okolicznościach zawsze pomaga powstrzymać się, poczuć i spróbować zrozumieć swój gniew. Otwierając się na to i rozumiejąc jego źródło, zdasz sobie sprawę, że za swoje życie i szczęście jesteś odpowiedzialny - nikt inny. Dojrzała złość to gniew używany mądrze. Na przykład wiele wrażliwych dusz odczuwa wściekłość i udrękę z powodu stanu naszej planety, cierpienia, wymarcia i śmierci tak wielu jednostek, gatunków i kultur. Kiedy podejdzie się do niego w niedojrzały sposób, złość ta może wywołać depresję, zgorzknienie i mizantropię. Ale gdy podejdzie się w dojrzały sposób, złość ta może stać się źródłem jasności i siły, która motywuje do konstruktywnej zmiany i współczucia dla cierpiących. Naszym obowiązkiem, jako dojrzałych jednostek, jest współdziałanie ze złością. Wreszcie, wielu ludzi uważa, że złość to nienawiść, ale tak nie jest. Nienawiść pochodzi z naszego mentalnego przywiązania do gniewu. Duchowi przywódcy, tacy jak Dalajlama i Thich Nhat Hanh, rozmawiali o tym, jak potępienie gniewu może być formą ucisku.
Jak to ujęli buddyści tybetańscy, „gniew prosto z serca czystego współczucia!”
Uwalnianie gniewu : Gniew pojawia się w naszej świadomej świadomości. Kiedy zdecydujemy się to zauważyć, możemy cofnąć się do świadomej świadomości i odejść od skupienia się na samym poczuciu złości. Kiedy przekształcamy gniew w ten sposób, zamiast go unikać, złość staje się piękną boską cechą: współczuciem dla siebie i innych. Gniew jest prawie zawsze obroną przed bardziej wrażliwymi uczuciami, bólem, zranieniem, a zwłaszcza strachem. Jednak bycie wnikliwym i uważnym na złość może być niezwykle trudne, zwłaszcza gdy wydaje się, że aż pęka. Dlatego ważne jest, aby wykonać ćwiczenie uwalniania. Istnieje różnica między wyładowywaniem gniewu a wyrażaniem go. Aby odpowietrzyć, wystarczy wypuścić parę, np. chodzenie na siłownię, krzyczenie, niszczenie rzeczy. Ta forma uwolnienia może uwolnić pewne napięcie, ale jest daleka od pełnej odpowiedzi na emocje. Z drugiej strony, wyrażanie złości to otwarcie okazywanie złości w związku z konkretną sytuacją lub stanem, pozwalając sobie i drugiej osobie poznać, jak się czujecie. Wyrażanie złości można przeprowadzić poprzez samoświadomość i zadając powyższe pytania („Co dokładnie się stało? Dlaczego jestem zły?”), Jednocześnie badając swój wkład w systemy wiary w siebie i istniejące głębokie rany.
Get Inspired - Zinspiruj się
Poniższe ćwiczenie uwolnienia ma na celu uwolnienie wszelkich istniejących emocji, które już zostały w tobie nagromadzone.
Wentylacja pomaga nam obniżyć „napięcie” złości, które jest zamknięte w naszych ciałach-umysłach, tworząc wystarczająco dużo miejsca, abyśmy mogli zacząć widzieć wzorce powodujące nasze problemy. Możesz używać ćwiczeń uwalniających raz dziennie przez tydzień i za każdym razem, gdy czujesz się szczególnie zestresowany, sfrustrowany, rozczarowany, przygnębiony, niezrozumiany itp. Dzięki praktyce poczujesz się lżejszy, bardziej autentyczny, silniejszy i mniej reagujący na innych ludzi. Uwolnienie nie jest całkowitym lekarstwem, pozwoli ci tylko jaśniej i głębiej zobaczyć dysfunkcyjne wzorce twojego życia.
Metoda uwolnienia polega na tym żebyś odnalazł dla ciebie najlepsza metodę uwolnienia z siebie złości bez ranienia siebie i innych za pomocą np. mocno rzucanej piłki w ścianę , lub uderzanie pięściami w worek treningowy, krzyk również bardzo pomaga możesz zastosować metodę krzyku z całej siły w poduszkę aby wytłumić dźwięk lub mocny trening , bieg tak abyś mógł, mogła wyrzucić całe napięcie z siebie. Ważne jest abyś nie robił/a tego dłużej niż 10 minut. Niech to będzie twój czas w którym pozwalasz sobie na złość, nie zapomnij jednak o przemyśleniu później z jakiej przyczyny ten gnie powstał , bo nie wystarczy wyrzucić go z siebie pasuje też go uleczyć.
Jesteś pierwsza ofiara swojego Gniewu - Buddha
Namaste :)
Comments